اندیشکده، چگونه آمریکای نیازمند به عدالت می تواند حافظ صلح باشد؟

به گزارش وبلاگ ورزش و سلامتی، رئیس اندیشکده بانفوذ آمریکایی بنیاد هریتیج با تاکید بر این که مرگ جورج فلوید، جوان سیاهپوست به دست پلیس آمریکا باید شوکی برای وجدان آمریکا باشد، این سوال را مطرح می کند که چطور آمریکایی که خود نیازمند عدالت است می تواند از صلح حفاظت کند؟

اندیشکده، چگونه آمریکای نیازمند به عدالت می تواند حافظ صلح باشد؟

کای جیمز که از چهره های معروف دانشگاهی نیز به شمار می رود در مقاله ای که در وبسایت این اندیشکده منتشر شد، نوشت: قتل بی معنی و کاملا غیرقابل توجیه جورج فلوید، سیاهپوست غیرمسلح، توسط یک افسر پلیس سفیدپوست در شهر مینیاپولیس باید شوکی برای وجدان آمریکا باشد.

وی در عین حال به انتقاد از خرابکاری و شورش های جاری در آمریکا پرداخت و گفت که این خرابکاری تنها به خسارت های موجود می افزاید و توجه لازم به بیشتر افرادی که به صورت صلح آمیز اعتراض می کنند را سلب می کند.

خانم جیمز با اشاره به تاریخچه کشتار سیاه پوستان در آمریکا نوشت: اما ما نمی توانیم نسبت از کنار مرگ فلوید بی تفاوت رد شویم همانطور که نمی توانیم نسبت به مرگ بسیاری از دیگر سیاهان آمریکایی بی تفاوت باشیم که در طول تاریخ آمریکا تا به امروز کشته شده اند.

این مقاله، نژادپرستی را یک مسئله جاری در آمریکا توصیف و می افزاید: چند نفر دیگر باید بمیرند و چند دفعه دیگر باید ابراز همدردی کرد و چند تظاهرات دیگر باید اتفاق بیفتد و چه تعداد کمیته ها باید در این کشور تشکیل شوند تا آمریکا اعتراف کند که نژادپرستی هنوز یکی از مسائل کشور است.

در این گزارش آمده است: نژادپرستی در آمریکا یک زخم مرگبار است اما هر دفعه که اتفاقی می افتد ما تنها روی زخم را باندپیچی می کنیم و این کار حتی برای کنارهم آوردن کشور نیز کافی نیست. دستگیری درک چاوین افسر پلیس برکنار شده مینیاپولیس به جرم قتل درجه سوم گام مثبتی است اما این کار در حد همان باندپیچی زخم است.

نویسنده این مقاله با اشاره به این که در طول عمر 70 ساله خود شاهد جنبش های حقوق مدنی و بالا و پایین های آمریکا بوده، می افزاید: مسئله تبعیض نژادی پاشنه آشیل آمریکا است که 400 سال با فرهنگ این کشور در هم آمیخته شده است چرا که نخستین آفریقایی هایی که به آمریکا آمدند کسانی بودند که از خانه و کاشانه خود در آن سوی دنیا دستگیر و با غل و زنجیر به آمریکای استعماری آورده شده بودند.

وی در ادامه با مخالفت با استفاده سیاسی از تجربه ای که سیاهان آمریکا از نژادپرستی دارند، نوشت: وعده های اعلامیه استقلال مبنی بر برابری تمام نژادها، یک مسئله ای اخلاقی است و نه سیاسی.... مبانی آمریکا برای آن چیده شده تا شکوفایی را برای هر شهروند آمریکا بدهد و زمان آن فرا رسیده است که آمریکا مسئولیت بپذیرد و این شکوفایی را به همه بدهد و نه فقط به عده ای از اکثریت.

بنا بر این گزارش، آمریکا باید با نژادپرستی و تفرقه در جامعه خود مقابله کند و همیشه عده ای در میان غیرسیاهپوستان هستند که برای تحقق برابری نژادی تلاش می کنند و برابری نژادی مسئله ای است که هر یک از ما باید صرفنظر از رنگ پوست خویش بطور روزمره برای تحقق آن تلاش کنیم.

در انتهای این مقاله، نویسنده توصیه می کند که هر یک از افراد در آمریکا در توسعه صلح و شکوفایی تلاش کنند و این کار را با گفت وگو با همسایگان خود و آموزش بچه ها به تفاوت میان خوب و بد آغار کنند.

جیمز خاطر نشان کرد: هیچ کاری نمی تواند زندگی را به جورج فلوید باز گرداند. اما مرگ ترسناک و بی مورد او می تواند نقطه عطفی برای آمریکا باشد تا برای همیشه به نژادپرستی کثیف خاتمه داده و این لگه ننک را از تاریخ ملت آمریکا بزداید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اندیشکده، چگونه آمریکای نیازمند به عدالت می تواند حافظ صلح باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، چگونه آمریکای نیازمند به عدالت می تواند حافظ صلح باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید