برگزاری چالش نوآوری ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم برای ریخته گری قطعات چدن

به گزارش وبلاگ ورزش و سلامتی، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری آی چلنج چالش نوآوری ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم جهت ریخته گری قطعات چدن را برگزار می نماید.

برگزاری چالش نوآوری ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم برای ریخته گری قطعات چدن

به گزارش گروه فناوری وبلاگ ورزش و سلامتی، در ادامه چالش های نوآوری و فناوری با هدف توسعه راه چاره های حل مسائل صنعتی و برطرف احتیاج های فناورانه کشور، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اقدام به برگزاری یک چالش نوآوری در پلتفرم آی چلنج (ichallenge.ir) نموده است. این چالش به دنبال توسعه راه چاره هایی مبتنی بر فناوری نانو جهت فراوری فیلتر فوم سرامیکی بر پایه کاربید سیلیسیوم است که قابل استفاده برای ریخته گری انواع قطعات از جنس چدن خاکستری باشد و آن را در برابر شکست، خوردگی و شوک حرارتی محافظت کند.

فیلتر های مصرفی در صنایع ریخته گری فلزات معمولا به دو صورت فیلتر های فومی و سلولی هستند. حدودا 30 سال پیش فیلتر های فومی به صنایع ریخته گری فلزات معرفی شدند. این فیلتر ها در انواع مختلف از نظر اندازه حفرات، شکل و ترکیبات مختلف فراوری می شوند که بسته به شرایط کاربرد مثل دما، وزن و حساسیت قطعه و فلز ریخته گری شونده، نوع مناسب آن انتخاب می گردد. در ایران، مصرف نمایندگان عمده فیلتر فوم سرامیکی شرکت های خودروساز هستند که برای فراوری سرسیلندر، قطعات چدنی، قطعات خودرو های سبک و سنگین و سایر قطعات خودرو از این فیلتر ها استفاده می نمایند.

با وجود امکان تأمین مواد اولیه برای ساخت این فیلتر ها در کشور، به دلایل فناورانه هنوز شرکت های داخلی نتوانسته اند فیلتری قابل رقابت با نمونه های خارجی عرضه نمایند.

بنابر اعلام دبیرخانه چالش های فناوری و نوآوری ایران، شرکت های دانش بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، و سایر پژوهشگران و فناوران علاقه مند تا تاریخ 14 تیر ماه 99 فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خود را به دبیرخانه چالش ارسال نمایند. پس از اتمام مهلت دریافت طرح ها و غربال اولیه آن ها، داوری حضوری طرح ها انجام خواهد شد و انتها طرح های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت. برگزیدگان مرحله نخست، حدود سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و مالی، نمونه ای آزمایشگاهی از طرح خود را مطابق با ملاحظات فنی چالش بسازند.

در این مرحله شرکت نمایندگان به صورت گام به گام، پیشرفت طرح خود را گزارش می دهند و بر اساس آن، از حمایت های نقدی و غیرنقدی تا سقف 70 میلیون ریال بهره مند می شوند. شرکت نماینده ای که بهترین نتیجه را در ارزیابی های فنی و مالی به دست آورد ضمن دریافت جایزه 300 میلیون ریالی، فرصت همکاری با شرکت های متقاضی این محصول را به منظور تجاری سازی فناوری خود خواهد داشت.

علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات چالش (نحوه ثبت نام، شرایط ارسال راه چاره، جوایز و…) به نشانی ichallenge.ir مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برگزاری چالش نوآوری ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم برای ریخته گری قطعات چدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری چالش نوآوری ساخت فیلتر فوم سرامیکی کاربید سیلیسیوم برای ریخته گری قطعات چدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید