نیکی هیلی: صندوق بین المللی پول نباید به ایران وام دهد

به گزارش وبلاگ ورزش و سلامتی، فارس نوشت: نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در یادداشتی دوشنبه گفته واشنگتن باید جلوی اعطای وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران را بگیرد.

نیکی هیلی: صندوق بین المللی پول نباید به ایران وام دهد

نیکی هیلی در این یادداشت که در رسانه دست راستی واشنگتن اگزماینر منتشر شده مدعی شده صندوق بین المللی پول میخواهد تحریم های آمریکا علیه ایران را تضعیف کند.

او نوشته است: هنگامی که من سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بودم این را روشن کردم که انتظار مردم آمریکا این است که این نهاد، ایده آل هایی که بر اساس آن بنیانگذاری شده را حفظ نموده و رژیم های غیرمسئول را بابت اقداماتشان جوابگو کند.

نیکی هیلی با اشاره به یاری آمریکا به ایجاد چنین دستگاه هایی بعد از جنگ جهانی دوم خواهان رعایت اصل فوق الذکر در تمامی دیگر نهادهای بین المللی شده است.

او می نویسد: این مسئله درباره سایر دستگاه های نظام چندجانبه [بین المللی] هم صادق است. کشور ما به استقرار این نظم بعد از جنگ جهانی دوم یاری کرد و امروزه ما با فاصله بزرگترین تأمین نماینده مالی آن هستیم. ضروری است به دقت آنالیز کنیم که آیا ما در قبال سرمایه گذاری، مابه ازای متناسبی به دست می آوریم یا خیر.

وی اضافه نموده است: بیماری همه گیر کرونا این را فاش نموده که بسیاری از نهادهای بین المللی هنوز تمایل دارند باب میل بعضی از خطرناک ترین کشورهای جهان از جمله ایران رفتار نمایند. این غیرقابل قبول است و احتیاجمند پاسخی سریع و قوی ازسوی ایالات متحده است.

هیلی با بیان این ادعا که سازمان بین المللی پول در کوشش است نظام تحریم های آمریکا علیه ایران را تضعیف کند ادعا نموده تهران در صورت برخوردار شدن از این وام از آن برای تهدید منافع آمریکا و متحدانش در منطقه استفاده خواهد نمود.

او نوشته است: دولت ترامپ باید جلوی وام صندوق بین المللی پول را بگیرد، تمام!

رئیس کل بانک مرکزی روز 22 اسفندماه خاطرنشان کرد طی نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول خواهان تسهیلات 5 میلیارد دلاری از طرح 50 میلیارد دلاری تسهیلات سریع آن صندوق برای پیشگیری و درمان و مقابله با آثار مالی ویروس کرونا شده است.

آمریکا پس از آن کوشش های گسترده ای را برای جلوگیری از اعطای این وام به ایران شروع کرد. فروردین ماه امسال گزارش شد آمریکا جلوی استفاده صندوق بین المللی پول از مکانیسمی به نام حق برداشت ویژه (SDR) جهت اعطای وام به ایران را گرفته است.

حق برداشت ویژه نوعی پول بین المللی است که صندوق بین المللی پول برای تخصیص به کشورهای عضو ایجاد نموده است.خبرگزاری رویترز، این نوع پول را معادل چاپ پول جدید توسط بانک مرکزی دانسته است.

SDR می تواند تا 500 میلیارد دلار نقدینگی مورد احتیاج در مواقع اضطراری را برای 189 کشور عضو صندوق بین المللی پول تأمین کند. وزیران دارایی کشورها قرار است در نشست مجازی صندوق بین المللی پول و نشست های فصلی بانک جهانی درباره این موضوع گفت وگو نمایند.

منابع خبری به رویترز گفته اند آمریکا به عنوان سهام دار اصلی صندوق بین المللی پول به شدت با ایجاد این مکانیسم جدید مخالف است. دو منبع گفته اند دولت دونالد ترامپ نمی خواهد ایران و چین بدون هیچ شرطی به میلیاردها دلار منابع جدید دسترسی پیدا نمایند.

صندوق بین المللی پول در جریان بحران مالی سال 2009 امکان تخصیص 250 میلیارد دلار در قالب SDR را فراهم کرد و از این طریق به افزایش نقدینگی کشورهای احتیاجمند یاری کرد.

23311

منبع: خبرآنلاین

به "نیکی هیلی: صندوق بین المللی پول نباید به ایران وام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیکی هیلی: صندوق بین المللی پول نباید به ایران وام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید